Sviatosť zmierenia

„Tí, čo pristupujú k sviatosti pokánia, dostávajú od Božieho milosrdenstva odpustenie urážky spôsobenej Bohu a zároveň sa zmierujú s Cirkvou, ktorú hriechom ranili a ktorá sa láskou, príkladom a modlitbami pričiňuje o ich obrátenie.“ „Nový život, ktorý sme dostali vo sviatostiach uvádzania do kresťanského života, neodstránil krehkosť a slabosť ľudskej prirodzenosti ani náklonnosť na hriech, ktorú tradícia nazýva žiadostivosť (concupiscentia) a ktorá zostáva v pokrstených, aby sa s pomocou Kristovej milosti osvedčili v boji kresťanského života. Je to boj o obrátenie s cieľom dosiahnuť svätosť a večný život, do ktorého nás Pán neprestajne povoláva.“ (Katechizmus katolíckej Cirkvi, 1422 a 1426)

Sviatosť zmierenia v našej farnosti je možné prijať:

• vo všedné dni pol hodinu pred svätou omšou, v nedeľu pol hodinu pred rannou svätou omšou.
  • v prvopiatkovom týždni podľa oznamov z predchádzajúcej nedele.

Hlavné časti sviatosti zmierenia:

1. Spytovanie svedomia
  2. Vyznanie hriechov – úprimné, úplné, jasné
  3. Úprimná ľútosť
  4. Predsavzatie polepšiť sa s Božou pomocou
  5. Splnenie zadosťučinenia

Najdôležitejšia je úprimná ľútosť a predsavzatie. Duchovný rozhovor s kňazom je možný kedykoľvek po vzájomnej dohode (osobne, telefonicky alebo cez email).

Spytovanie svedomia pre deti

Modlil som sa pravidelne ráno a večer? Hovoril som Božie meno a meno Panny Márie zbytočne? Vynechal som bez príčiny svätú omšu v nedeľu a v prikázaný sviatok? (koľko krát?) Dával som pozor a nevyrušoval som na svätej omši? Poslúchal som rodičov, pomáhal som im a neodvrával som? Bol som im vďačný rodičom za ich starostlivosť? Modlil som sa za rodičov? Bol som pozorný v škole, počúval som učiteľov? Hneval som sa na iných? Vedel som odpustiť kamarátovi, súrodencovi, keď mi ublížili? Bil som sa s druhými? Neškodil som si na zdraví trávením príliš veľa času za počítačom? Pozeral som neslušné obrázky, hovoril alebo počúval neslušné veci? Ukradol som niekomu nejakú vec? Vrátil som ukradnutú vec? Poškodzoval som cudzie alebo spoločné veci? Nadával som iným a prezýval som ich nepeknými menami? Hovoril som bez potreby o chybách druhých? Vymýšľal som nepravdivé veci na iných? Posmieval som sa iným? Nebol som urážlivý, pyšný, namyslený? Plnil som si školské aj domáce povinnosti? Nebol som lenivý, urážlivý, netrpezlivý s inými? Pomohol som niekomu keď to potreboval? Bol som lakomý? Nechcel som sa podeliť s inými? Navádzal som iných na zlo? Vyzradil som zverené tajomstvo? Nezávidel som niekomu nejakú vec, alebo schopnosť?

Na konci spytovania svedomia, popros Pána Boha, aby ti odpustil hriechy a daj si predsavzatie, že sa budeš snažiť vyvarovať sa hriechov a byť dobrým chlapcom/dievčaťom.

Chorých navštevujeme doma v prvopiatkovom týždni. Nahlásiť ich môžete na farskom úrade alebo v sakristii osobne, telefonicky alebo emailom. V prípade potreby dlhšieho rozhovoru s kňazom je lepšie si dopredu dohodnúť osobné stretnutie (osobne, telefonicky alebo cez email).