Birmovanie

Sviatosť birmovania tvorí spolu s krstom a Eucharistiou jeden celok „sviatostí uvádzania do kresťanského života“, ktorého jednotu treba zachovať. Preto treba veriacim vysvetliť, že prijatie sviatosti birmovania je potrebné na dovŕšenie krstnej milosti. Veď pokrstených „sviatosť birmovania dokonalejšie spája s Cirkvou a bohato ich obdarúva osobitnou silou Ducha svätého, takže sú ako praví Kristovi svedkovia väčšmi povinní šíriť a brániť vieru slovom i skutkom.“ (KKC, 1285)

Konferencia biskupov Slovenska rozhodla, že na Slovensku sa bude sviatosť birmovania udeľovať počnúc žiakmi ôsmej triedy základnej školy a staršími. Jednou z podmienok je účasť na hodinách náboženskej výchovy. Birmovanec nech má birmovného rodiča, ktorý sa bude starať o to, aby si birmovaný verne plnil záväzky, ktoré vyplývajú z tejto sviatosti. Dospelý, ktorý ešte neprijal sviatosť birmovania sa pripravuje na jej prijatie spravidla jeden rok podľa dohody s farárom.

Aby niekto mohol prijať úlohu birmovného rodiča, je potrebné:

• aby dovŕšil šestnásty rok života
  • aby bol katolík, ktorý už prijal túto sviatosť a viedol život viery
  • aby nebol otcom alebo matkou krstenca
  • birmovný rodič má byť pre birmovanca vzorom vo viere. Ak žije s niekým v manželskom zväzku je nutné, aby boli cirkevne zosobášení.

V našej farnosti ostatný raz vyslúžil sviatosť birmovania nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák dňa 5. októbra 2019.