Kresťanský pohreb

Kresťanský pohreb je liturgickým slávením Cirkvi. Služba Cirkvi tu má za cieľ jednak vyjadriť účinné spoločenstvo so zosnulým a jednak umožniť na ňom účasť spoločenstvu zídenému na pohrebe a ohlasovať mu večný život. Pohrebné obrady vyjadrujú veľkonočný ráz kresťanskej smrti a zodpovedajú situáciám a tradíciám jednotlivých krajín, aj čo sa týka liturgickej farby (KKC 1684-5)

Príbuzní zosnulého, ktorí vybavujú pohreb prídu nahlásiť základné údaje zosnulého do kancelárie farského úradu. Termín pohrebu sa určí po dohode s pohrebnou službou, ktorá zabezpečuje potrebné náležitosti.

Je nutné, aby pozostalí priniesli kópiu dokladu s názvom „List o prehliadke mŕtveho a štatistické hlásenie o úmrtí” a kópiu Úmrtného listu zosnulého na farský úrad. Po pohrebnom obrade sa údaje o zosnulom zapíšu do pohrebnej matriky na farskom úrade.

Pohrebné obrady sa obvykle konajú so svätou omšou po ktorej je uloženie tela zosnulého do hrobu, prípadne nasleduje kremácia. Ak to nie je možné, svätá omša za zosnulého sa slávi v najbližšom termíne po dohode s príbuznými zosnulého. Odporúča sa, aby príbuzní zosnulého počas pohrebnej svätej omši prijali Eucharistiu.