Sviatosť manželstva

Manželskú zmluvu medzi pokrstenými, ktorou muž a žena utvárajú medzi sebou celoživotné spoločenstvo, zamerané svojou povahou na dobro manželov a na plodenie a výchovu detí, povýšil Kristus Pán na dôstojnosť sviatosti. (KKC 1662)

Ako postupovať pri uzavretí manželstva?

O úmysle uzavrieť sviatosť manželstva snúbenci prídu informovať najneskôr 3 mesiace vopred. Vtedy nahlásia termín a miesto plánovaného sobáša.

1. V priebehu týchto troch mesiacov absolvujú PREDMANŽELSKÚ  PRÍPRAVU, ktorá zahŕňa rozhovory s kňazom (zápis, prikázania, sviatosti a vysvetlenie obradu…), ďalej je to stretnutie s psychológom a manželským párom, z ktorého prinesú potvrdenie o absolvovaní. Takéto stretnutia prebiehajú v Bošanoch, alebo v Topoľčanoch, prípadne v Partizánskom.
  2. Na príslušnom matričnom úrade si snúbenci vybavia „Žiadosť o uzavretie manželstva“ (k tomu budú potrebovať OP a rodné listy). Príslušný matričný úrad pre Krásno a Nedanovce je v Bošanoch, pre Brodzany v Partizánskom, pre Turčianky v Klátovej Novej Vsi.
  3. Následne v dohodnutom čase prídu obaja snúbenci na farský úrad spísať cirkevnú zápisnicu.

K spísaniu cirkevnej zápisnice budú snúbenci potrebovať tieto doklady:

• Svedectvá o krste obidvoch snúbencov (ak ste boli pokrstení mimo našej farnosti). Svedectvá o krste nesmú byť staršie ako pol roka. V prípade, že je jeden zo snúbencov evanjelik, stačí dokument dosvedčujúci krst.
  • V prípade, ak dlhodobo ani jeden zo snúbencov nežije v našej farnosti/nie je našim farníkom, je potrebné doniesť licenciu k sobášu, ktorú vám vydá farský úrad v mieste vášho trvalého (resp. dlhodobého) pobytu (stačí licencia od jedného zo snúbencov); v prípade miešaného manželstva si licenciu žiada na svojom farskom úrade katolícka stránka.
  • Údaje o svedkoch sobáša (meno a priezvisko, presná adresa a rodné čísla; svedok musí byť starší ako 18 rokov).
  • Ak ste už boli cirkevne sobášený, doložiť doklad o neplatnosti predošlého manželstva a kópiu rozsudku o rozvode civilného manželstva.
  • Ak ste mali civilný sobáš, doložiť sobášny list z príslušnej civilnej matriky.
  • Ak ste vdovec (vdova), doložiť svedectvo o smrti predošlého manžela (manželky).

Tento postup pred uzavretím sviatosti manželstva sa týka iba snúbencov, ktorí, žijú na území Slovenskej republiky. Ak žijete v zahraničí a chcete uzavrieť manželstvo o potrebnom postupe sa informujte na farskom úrade.