Kostoly a kaplnky

Výročná farská poklona vo farnosti Krásno sa koná v prvú júlovú nedeľu.

Farský kostol v obci Krásno je zasvätený Povýšeniu svätého Kríža (14.IX.). Výročie posviacky kostola je 2. augusta (posviacka kostola bola v r. 1801.)

Filiálny kostol v obci Brodzany je zasvätený Všetkým svätým (1.XI.). Posvätený bol 1. novembra 1791.

Kaplnka vo filiálke Nedanovce je zasvätená sv. Michalovi, archanjelovi. Postavená bola ako súkromná pohrebná kaplnka v roku 1891 a mohli sa v nej sláviť sv. omše  – s povolením nitrianskeho biskupa – aj pre verejnosť.  Po sto rokoch bola zväčšená a slávnostne požehnaná 27. septembra 1992 Jánom Chryzostomom kardinálom Korcom.

Kaplnka vo filiálke Turčianky je zasvätená sv. Ladislavovi (27.VI.). Požehnaná bola 15. júla 1868.

PRÍCESTNÉ SOCHY, KRÍŽE A BOŽIE MUKY VO FARNOSTI, SPOMENUTÉ VO VIZITÁCII Z ROKU 1828

V Krásne na cintoríne stojí kamenný kríž z roku 1795 dotovaný sumou 5 zlatých. Na dolnom konci dediny pri hlavnej ceste pri moste stojí starý drevený kríž s obrázkom Ukrižovaného, ale je takmer v ruinách a nemá žiadneho sponzora ani dotáciu.

Vo filiálke Nedanovce v dolnej časti dediny stojí drevený kríž s kamennou maľovanou ikonou Najsvätejšej Bohorodičky dotovaný sumou 5 zlatých, ktorý bol len prednedávnom opravovaný. V hornej časti obce stojí druhý prícestný drevený kríž s obrázkom Najsvätejšej Matky s ukrižovaným Kristom na plechovej doštičke.

Vo filiálke Brodzany sa na cintoríne nachádza kamenný kríž z roku 1810. V extraviláne obce pri kráľovskej ceste stojí prícestný murovaný stĺp s obrázkom Blahoslavenej Panny Márie. Mimo dediny pri kráľovskej ceste stojí tiež prícestná kamenná plastika sv. Jána Nepomuckého. Ďalšia, o niečo staršia, socha rovnakého svätca stojí v obci oproti panskému domu. Okrem toho, neďaleko brodzianskeho kaštieľa stojí na murovanom podstavci kamenná socha sv. Floriána, postavená po veľkom požiari obce. V areáli brodzianskeho kostola stojí stĺp so sochou Blahoslavenej Panny Márie. Pri hlavnej kráľovskej verejnej ceste medzi Krásnom a Brodzanmi na chotárnej hranici stojí ďalší drevený kríž s vyrezávanou soškou ukrižovaného Krista. Všetky sochy a kríže boli požehnané krásňanským farárom.

Vo filiálke Turčianky je na kamennom podstavci umiestnená ikona (obrázok) Blahoslavenej P. Márie, opravovaná a konzervovaná v roku 1806 Jánom Súľovským, ktorú kedysi požehnal Andrej Smetanay, miestny farár a skačiansky vicearchidiakon.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]