Pomazanie chorých

Posvätným pomazaním chorých a modlitbou kňazov celá Cirkev odporúča chorých trpiacemu a oslávenému Pánovi, aby im uľavil a ich spasil, ba povzbudzuje ich, aby sa dobrovoľne spojili s Kristovym utrpením a jeho smrťou, a tak prispeli k dobru Božieho ľudu. (KKC, 1499)

Pomazanie chorých sa udeľuje veriacim, ktorí sa pre chorobu alebo starobu nachádzajú v nebezpečenstve smrti. Táto sviatosť sa môže prijímať opakovane, ak sa chorému zhorší zdravotný stav.

Pomazanie sa môže prijať i v prípade odchodu do nemocnice z dôvodu vážneho zdravotného stavu alebo pred vážnym lekárskym zákrokom. Je potrebné sa vyvarovať istému pocitu strachu, že sa prijíma pred smrťou, čo navodzoval dávnejší názov tejto sviatosti „posledné pomazanie“.

Sviatosť chorých sa v našej farnosti vysluhuje:

Jednotlivo – doma alebo v nemocnici. O jej udelenie môžete požiadať osobne, telefonicky alebo emailom.

Spoločne – sviatosť pomazania chorých vysluhujeme počas svätej omše v deň spomienky Panny Márie Lurdskej, kedy je aj Svetový deň chorých (11. februára). V ten deň ho môže prijať každý, kto dovŕšil 60-ty rok života, alebo sa nachádza v ťažkom zdravotnom stave.

Ohľadom tejto sviatosti vyzývam príbuzných chorého, aby nečakali, kým chorý upadne do bezvedomia, ale aby zavolali kňaza keď sa mu rapídne zhoršil zdravotný stav a jestvuje oprávnená obava nebezpečenstva smrti. Táto sviatosť totiž prináša chorému práve to čo potrebuje: pokoj, silu a odvahu na premáhanie bolesti a ťažkostí a pomôže chorému pripraviť srdce na pokánie.