Sviatosť krstu

Kódex kanonického práva o krste uvádza: „Sviatosť krstu je základom celého kresťanského života, vstupom do života v Duchu Svätom a bránou, ktorá otvára prístup k ostatným sviatostiam. Ovocie krstu alebo krstná milosť je bohatá skutočnosť, ktorá obsahuje: odpustenie dedičného hriechu a všetkých osobných hriechov; zrodenie k novému životu, ktorým sa človek stáva adoptívnym Otcovým dieťaťom, Kristovým údom a chrámom Ducha Svätého. Tým samým je pokrstený začlenený do Cirkvi, Kristovho tela a stáva sa účastným na Kristovom kňazstve.“ (KKC 1280)

Krst sa udeľuje deťom z našej farnosti, to znamená deťom, ktorých rodičia majú vo farnosti trvalý pobyt, alebo dlhšie žijú na území farnosti. Pri žiadosti o krst z inej farnosti sa vyžaduje licencia od farára danej farnosti. Pri žiadosti o krst dieťaťa prídu rodičia na stretnutie spravidla na faru a donesú rodný list dieťaťa!

Aby mohlo byť dieťa dovolene pokrstené je potrebné:

• aby o udelenie krstu požiadal aspoň jeden z rodičov dieťaťa
  • aby bol zjavný úmysel aspoň jedného z rodičov vychovávať dieťa v katolíckej viere.
  • ak nie je zaručená nádej kresťanskej výchovy dieťaťa, má sa krst odložiť.

Krstný rodič má spĺňať nasledujúce podmienky:

• dovŕšený šestnásty rok života
  • má byť katolík pobirmovaný a praktizujúci život viery (pravidelná účasť svätej omši v nedeľu a prikázaný sviatok)
  • nemôže byť otcom alebo matkou krstenca
  • má byť pre dieťa vzorom v živote viery
  • nemôže byť krstným rodičom ak nie je cirkevne sobášený a žije iba v civilnom manželstve, alebo v partnerstve.

Veľmi sa odporúča, aby rodičia, krstní rodičia i členovia rodiny boli v priebehu krstu v stave milosti posväcujúcej.

Pri žiadosti o krst dospelého je potrebné:

• aby jasne prejavil vôľu prijať krst
  • aby absolvoval dôkladnú prípravu na krst (katechumenát) v oblasti viery a mravov v trvaní najmenej dvoch rokov.
  • aby si počas tejto prípravy osvojil ducha liturgie a modlitby a začlenil sa miestneho spoločenstva cirkvi.